יום שישי, 14 בינואר 2022

חדש על מדף הספרים מבית "מדיה 10" - ינואר 2022

 


"בין שטוקהולם ללימה" – כתב: עידו רבינוביץ

הספר "בין שטוקהולם ללימה", מתייחס לכדור הארץ שחווה בעיה של צפיפות אוכלוסין והממשלה ממציאה תוכנית סודית, מגייסת אנשים במיוחד לטובת התוכנית ומתחילה לבחור אנשים לפי רשימת קריטריונים, שלא ידועים לציבור, שיהיו הראשונים שיתיישבו במאדים. בפועל אותם אנשים שנבחרו הולכים כצאן לטבח ועוברים סלקציה.

בסיפור שלנו המתרחש בעתיד נכיר את ג'ו, אמריקאי, גרוש בגיל העמידה שלו 2 ילדים הנמצאים אצלו שבוע שבוע. אדם עצוב, העובד בעבודות שזיפיות, תפרן ובעל נטייה אובדנית. ג'ו עובד במפעל ונוסע בתחבורה ציבורית ויום אחד מקבל מכתב שבו נאמר לו "אתה נשלח למאדים", ג'ו מזהה הזדמנות, לצאת מהחיים שהוא לא אוהב ולהשאיר הכל מאחור, כולל את ילדיו ולא מבין שלבריחה יש מחיר כבד.

ג'ו נפרד מכולם: מגרושתו, הילדים, העבודה ומגיע למקום חשוד ביותר, שם הוא מבין שמשהו לא בסדר. תחילה הוא מנסה לברוח אך המאבטחים לא נותנים לו ורוב העלילה של הספר מתרחשת בחדר של המאבטחים שכלאו אותו.

הספר נקרא בין שטוקהולם ללימה כי הוא מדבר על שתי תסמונות ידועות, האחת, תסמונת שטוקהולם – שבה הנשבים מפתחים חיבה לשובה והשנייה תסמונת לימה, שבה השובה מפתח חיבה לנשבה. הספר מתאר את היחסים האמביוולנטיים שבין ג'ו והמאבטחים שכלאו אותו, מתייחס לדילמות של המאבטחים שלא רוצים להרוג אותו ומתכננים שוב ושוב איך לעשות זאת. הספר מדבר על סלקציה ומתייחס לעובדה שג'ו נבחר ואחרים לא ומסתיים בכך שהם לבסוף מוציאים את ג'ו החוצה, במסווה שהוא נשלח למשימה סודית, להרוג בן אדם.

לאורך הספר הקוראים ישאלו את עצמם: האם ג'ו היה צריך לבצע את המשימה? האם היה יכול להינצל אחרת? האם נכון היה לו להיענות לבקשת המאבטחים ולהרוג בן אדם?

ומה קורה לג'ו? שברגע אחד מבין שאין לו מוצא, שהכל מתמוטט סביבו והאפשרויות שניצבות לפניו , גרועות לא פחות מהחיים שהוא השאיר מאחור.

 להשיג ברשתות צומת ספרים וסטימצקי או באתר: media-10

Waze " בימי קורונה " – כתבה: אילנית יהודה

 הספר Waze  בימי קורונה, נולד כתוצאה מחוויה מטלטלת ומשנה חיים אותה עברה הסופרת, של נסיעה באוטו באמצע הלילה, אפליקציית הוייז לא עבדה ולא ניתן היה לדעת את הדרך הנכונה ליעד.

 מדובר בסיפור קצר ומאוייר, המיועד למבוגרים, שנכתב בימי קורונה ובליבו ישנה דמות של גיבור ראשי, שלא יודעים עליו יותר מדי פרטים. רק דרך המחשבות שלו אנחנו הקוראים מקבלים מסר שבכל רגע בחיים ניתן לחשב מסלול מחדש. אם אנחנו חווים חרדה או דכאון, חוסר בטחון כלכלי בעקבות הקורונה, אם יצא לנו לאבד קורדינטות או אם אנחנו חווים מצוקה נפשית – הכל יהיה בסדר, תמיד ניתן יהיה לחשב מסלול מחדש.  

 הספר Waze  בימי קורונה, עוזר לקבל החלטות מהסתכלות חיובית, מנסיעה פשוטה בכביש. כך שלא משנה באיזה צומת בחיים אתם נמצאים כרגע, והאם אתם בכלל במסלול הנכון? או האם אתם חווים מצוקה כל שהיא? הספר מקבל חיים משלו ומביא את הקורא למקום של הרהור, הסתכלות על החיים ממקום חיובי יותר, הסתכלות גם על העבר וגם על העתיד, במטרה שיהיה יותר קל לקבל החלטה נכונה עבורנו ואם יש צורך בכך, גם לחשב מסלול מחדש.

 להשיג ברשתות צומת ספרים וסטימצקי או באתר: media-10


 "ציונות על רגל וחצי" – כתב: עופר בר יהודה

"ציונות על רגל וחצי" הוא ספר אוטוביוגרפי של עופר בר יהודה, כיום בן 66 שהיה בצעירותו נער היפראקטיבי אשר נדד בין 3 בתי ספר שונים, סיים בפנימיית הדסה נעורים והתגייס להנדסה קרבית, כטירון היה מצטיין, עבר מסלול פיקודי ושובץ כמשק חבלה בחטיבת הבקעה. האירוע ששינה את חייו אירע בערב פסח 1975, אז חדרה חוליה של 4 מחבלים שחצתה את דרכה מירדן, כדי לפגע בישראל. עופר וחבריו יצאו בעקבותיהם למרדף, אחד הקצינים שהיו נוכחים במרדף עלה על מוקש ואיבד את כף רגלו הימנית. עופר רץ לחלץ אותו ועלה על מוקש בעצמו,

עופר נפצע קשה, הוא חולץ בהליקופטר בין המוצבים בירדן, עד החילוץ הצליח להוריד את החגורה שלו וחסם לעצמו את העורקים ברגל ובכך הציל את עצמו בשטח. שני הפצועים קטועי הרגל שכבו יחד בבית החולים, זה לצד זה, במחלקה אורתופדית בהדסה עין כרם. בזמן שעופר שכב בבית החולים, בני משפחתו לא ידעו על עוצמת הפציעה.

בערב יום העצמאות שבועיים לאחר הפציעה הגיע לבקר במחלקה, הרמטכ"ל מוטה גור, תוך כדי שיחה עם הרמטכ"ל עופר ביקש לדבר איתו בעזות מצח ב-4 עיניים ואמר לו "אני לא מצטער שאיבדתי את רגלי אבל אני מצטער אני לא יכול לחזור לצבא ואני מבקש את אישורך לחזור לשירות הקרבי".  הרמטכ"ל התרגש מאוד ואמר לו "אתה מבין שאם היו עוד הרבה לוחמים כמוך המצב במדינה היה נראה אחרת" ונתן לו את המספר שלו בלשכה, לא לפני שאישר לו המשך שרות בצה"ל.

לאחר חצי שנה של טיפולים ושיקום בתל השומר, עופר מתגייס וחוזר לשרות צבאי מלא כקצין נפגעים של הנדסה קרבית. עופר הצטיין בתפקידו ומונה כראש מדור פצועים, האחראי על כל מערך הטיפול של כל נפגעי צה"ל. לאחר מספר שנים השתחרר לטובת לימודי עבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב. במהלך לימודיו פרצה מלחמת שלום הגליל, עופר התעקש לחזור כדי לקחת חלק במלחמה, לאחר מאבק קשה בכל הדרגים הצליח להגיע עד ללשכה של רפול הרמטכ"ל דאז, ושכנע אותו לתת לו אישור לחזור לגדוד 601 בתפקיד מ"פ, באזור ביירות. איש לא ידע כי עופר קטוע רגל, הוא נשלח לביירות בלבנון, מצא את עצמו מתראיין לכתבה בעיתון הארץ כמ"פ מתוך ביירות. 

את ספרו עופר כתב עם דגש על ערך הציונות כדי לעודד בני נוער ואת הוריהם לשרת במסלול קרבי ובכדי לתת השראה ודוגמא אישית, לכל מי שנכה, או עבר פציעה, שנפש מנצחת את הגוף ולא להיפך. בספרו החדש שם דגש על הציונות כדי לעודד בני נוער ואת הוריהם, לשרת במסלול קרבי כי עופר באמת מאמין באופטימיות , בניצחון הגוף ושציונות אמיתית זו אהבת המולדת ואהבת האדם.

את הספר ניתן לרכוש ישירות מהסופר עופר בר יהודה וגם להזמינו להרצאה בהשראת הספר בטלפון 050-5526060


 

 

 

 

 

 

               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה